PROTEZLER

  • ankara-protez-dis-4

PROTEZLER

Dişlerin ve çevre dokuların çürük, travma vs.. gibi çeşitli nedenlerle kısmen veya tamamen kaybedildiği durumlarda, onları onarmak ya da boşluklarını doldurmak için kullanılan materyallere protez adı verilir.

Protezin Amacı Nedir?

Protezler hastaya çiğneme ve konuşma gibi bozulan fonksiyonları tekrar kazandırmakla beraber estetik görüntü sağlamayı da amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bu şekilde yaşamlarını ( bir süre de olsa ) sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar.

Günümüzde protezler yalnızca harap olmuş ağızların onarılmasında değil, sağlıklı dişlere sahip bireylerde daha estetik bir görünüm sağlamak amacıyla da uygulanmaktadır.

Harap Olmuş Dişler Nasıl Korunur?

Yıllar boyunca insanların yemek yeme, çiğneme, yutkunma ve geceleri bazı nedenlerle diş gıcırdatmaları sonucunda, dişler farklı oranlarda aşınırlar. Ayrıca çürükler ve kaza sonucunda dişlerin bazı bölümlerinde kırılmalar oluşabilir. Bu gibi durumlarda, kron adı verilen protezler ile dişlerin kaybolan yapıları, tekrar yerine konur. Bu kronlar porselen, akril ya da dişhekimliği için özel olarak üretilmiş olan metal alaşımları kullanılarak yapılır. Dişhekimliğinde son dönemdeki gelişmeler bu yapıların son derece doğal görünmesini sağlayabilmektedir.

Dişlerin kaybedilmesi sonucunda yapılan protezler genel anlamda iki türlüdür:

1.Ağızda kalan dişlerin üzerine yapılan ve hasta tarafından çıkartılamayan kron , köprü gibi SABİT PROTEZLER

2. Hasta tarafından istenildiği zaman takılıp çıkartılabilen HAREKETLİ PROTEZLER

Estetik, Protezlerle Düzeltilebilir mi?

Eğer gülerken dişlerin görünümü insanları sürekli mutsuz kılıyorsa, o kişinin bir dişhekimine başvurmasında yarar vardır. Kırılmış,renk değiştirmiş ya da şekil bozukluğuna sahip dişler insanların estetiğinde son derece olumsuz bir etki yaratırlar. Bu nedenle psikolojik olarak zarar gören insanlar yapılacak çeşitli protezler yardımıyla kendilerini rahatsız eden bu görüntüden kurtulabilirler.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com