Diş Taşı Temizliği

  • Beautiful young woman teeth. Isolated over white background

logo

 

 

 

Diş Taşı Temizliği

Diş taşı Nedir?

Dişlerimiz düzenli fırçalanmadığında üzerlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları bakteri üretir. Bakteri plağı olarak adlandırılan bu yapılar, tükürükle birleştiğinde sertleşir ve diş taşlarını oluşturur. Diş taşları çürüklerin ve diş eti iltihaplarının ana nedenlerindendir. Temizlenmezlerse zamanla diş etlerinin çekilmesine,  dişi çevreleyen dokuları bozarak dişin sallanması ve kaybına sebep olurlar. Sağlıklı bir ağız yapısına ve dişlere sahip olmak için düzenli diş taşı temizliği yaptırılmalıdır.

sil10

Diş taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş hekiminizin tespit ettiği diş taşları ultrasonik aletlerle yüzeyden uzaklaştırılır. Sıklıkla anesteziye gerek duyulmaz. İlerlemiş diş taşı mevcutsa temizlik birden fazla seansta yapılır.

sil11

Diş taşının temizlenmemesi başka hastalıklara yol açar mı?

Diş taşları temizlenmediğinde dişeti       hastalıklarına sebep olur. Dişeti kanaması ve çekilmesi bu durumun ilk belirtisidir. Diş eti çekilmesi ile birlikte dişlerin aralarının açılması ve bu bölgelerde de diş taşı oluşumu görülebilir. İlerleyen süreçte diş çürükleri mutlaka oluşacak ve kemik erimesiyle birlikte dişler sallanacak ve kaybedilecektir.

______________________________________________________________

*American Heart Association (Amerikan Kardiyoloji Derneği) Kalp hastalıkları ve diştaşı arasındaki ilişki bulunduğunu bildirmiştir. Aralık 2011-Florida

______________________________________________________________

Dişlerinizi Doğru Fırçalıyor musunuz?sil12

sil14

1.Fırçanızı diş ve dişetinin birleşim çizgisine  450 derecelik açıyla yerleştirip ufak dairesel hareketlerle 8-10 defa fırçayı yerinden kaldırmadan fırçalayın.

 

sil15

2.Bu işlemi bir fırça boyu ilerleyerek tüm iç, dış ve dil tarafına bakan yüzeylere uygulayın.

sil16

3.Ön dişlerin arka yüzeylerini fırçalayın

 

sil17

4.Fırçayı dişlerinizin çiğneme yüzeylerine yerleştirin ve ileri geri hareketlerle fırçalayın.

Hepimiz iyi bir ağız hijyeni ve dişlerimizin sağlığının fırçalamayla sağlanabileceğinin farkındadır fakat bu konuda bilmediğiniz bazı bilgiler olabilir. Diş fırçalama hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıya göz atabilirsiniz.

1. Diş fırçalamanız için önerilen süre 2-3 dakika olmasına rağmen ortalama bir birey günde yaklaşık sadece 45-70 saniyeyi diş fırçalamak için ayırmaktadır.

sil18

2. Diş ipi kullanılmazsa diş yüzeylerinizin yaklaşık %40’ınına dokunulmaz. Diş ipi kullanımı ağız hijyeninizi korumanız için çok önemlidir.

sil19

3. Diş Fırçası tatilde yanınıza alınacaklar listesinin başına yer almaktadır.

sil20

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com